...:::: Sitemizden Yaralanmak İçin Üye Olunuz ::::...

...:::: Sitemizden Yaralanmak İçin Üye Olunuz ::::...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
*** Bölüm Moderatör Alımı Başlamıştır.***

Sigaranın psikolojik etkileri

YazarMesaj
Admin
Web Master
Admin

Rep Puanı : 918

Sigaranın psikolojik etkileri Empty
MesajKonu: Sigaranın psikolojik etkileri   Sigaranın psikolojik etkileri Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 6:24 pm

Sigara tiryakileri sigara içme isteklerini genellikle şöyle açıklar:
- Gergin olduğum zaman içiyorum.
- Dikkatimi toplamak için içiyorum.
- Canım sıkkın olduğu zaman içiyorum.
- Üzgün olduğum zaman içiyorum.
- Sinirli olduğum zaman yatışmak için içiyorum.
Yalnızca bir sigara bu kadar çok şey verebilir mi? Bu sorunun cevabı sigaranın barındırdığı kimyasal maddelerin psikolojik etkilerinde yatıyor.
Nikotin - Güçlü Bir Uyarıcı
Sigara bağımlılarını kendisine bağlayan nikotin; kokain yada amfitemin kadar güçlü ve onlara benzer bir uyarıcıdır. Tiryakiye sürekli sigara içme isteği veren şey de odur. Nikotin sigara içen kişiyi uyarır kalp çarpıntısına yüksek tansiyona kişinin nefes alıp verişinin hızlanmasına sebep olur. Ne yazık ki bu etkiler yirmi dakika içinde kaybolur ve tiryaki bir sigara daha yakar.
Karbon Monoksit ve diğer Sakinleştiriciler
Hem sigara dumanında hem de alkolde bazı sakinleştirici maddeler bulunmaktadır. Sigarada bulunan karbon monoksit kişiyi sersemleştirir. Bu kimyasal maddeler kısa bir süre için gerilimi kızgınlığı ve diğer güçlü hisleri bastırır.
Diğer Psikolojik Etkiler
Pek çok sigara bağımlısı için sigara içmek törensel bir şeydir kişi işini bırakır paketten bir sigara alır onu yakar dumanı içine çeker ve dışarı verir kendisini rahatlattığını düşünür. Ayrıca sigaranın yanında bağımlılar genellikle kahve çay yada alkol alırlar. Bu öyle bir zevk haline dönüşür ki kişi için sigarayı bırakmak imkansızlaşır.
Bağımlılığın Gücü
Eninde sonunda sigara kullanan herkes nikotin ihtiyacı duymaya başlar. Nikotin güçlü bir uyuşturucudur ve mutlaka bağımlılık yapacaktır. Nikotine bağlanan bir vücut beyne sürekli nikotin istiyorum mesajı yollayacaktır ve bağımlı kişi sigara üstüne sigara yakacaktır.

Bilmek Güçlenmektir
Sigara yakmanızı sağlayan şeyleri ve sigara içtikten sonra hissettiklerini gözden geçirin. Bu hisleri tanımlamanız sigarayı bırakmaya karar verirken size yardımcı olacaktır.
https://paylasimmekani.1forum.biz

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sigaranın zararları
» Sigaranın azı da ZararLı
» İbadetin Beden ve Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri
» İbadetin Beden ve Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri
» Müjde-Sigaranın Faydaları Bulundu:d