...:::: Sitemizden Yaralanmak İçin Üye Olunuz ::::...

...:::: Sitemizden Yaralanmak İçin Üye Olunuz ::::...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
*** Bölüm Moderatör Alımı Başlamıştır.***

Dili Yaşat ki Devlet Yaşasin!...

YazarMesaj
Admin
Web Master
Admin

Rep Puanı : 918

Dili Yaşat ki Devlet Yaşasin!... Empty
MesajKonu: Dili Yaşat ki Devlet Yaşasin!...   Dili Yaşat ki Devlet Yaşasin!... Icon_minitimePtsi Haz. 29, 2009 5:33 pm

Ey Oğul,
Devletler vardır şafakla bir doğup akşam ezanında ölürler, devletler vardır asırlık bir çınar olup büyüyüp serpilirler..

Uyan Oğul Uyan,
Akıllısın, güçlüsün, zekîsin; ama dil olmadıktan sonra bunlar neye yarar.. Dil zihnin harcıdır, diline sâhip çıkmazsan zihnini de kaybedersin devletini de ve sabah rüzgarlarında savrulur gidersin er ya da geç..

Ey Oğul,
Dâimâ sabırlı, kararlı ve cesur olasın.. Ve bilesin ki dünyâ senin gördüğün kadar değildir. Sen dünyâyı dilinin imkânlarıyla tanır öğrenirsin, dilinin sınırları dünyânın sınırlarını belirler.. Unutmayasın, bütün keşfedilmemiş gizemler senin erdemlerinle gün ışığına çıkacaksa bir gün, ancak konuştuğun dil kadar vâkıf olabilirsin her birine..

Ey Oğul,
Ananı atanı say, bereket büyüklerle berâberdir. Konuştukları dili iyi kavra, öğren; kelimeleri iyi belle.. Her kelime bir değerdir, kaybedilen her kelime ayrı bir değeri alıp götürür; dil eridikçe değerler de erir, dünyâ giderek değersizleşir.. Şunu iyi bil ki oğul dil giderse ahlâk da gider, ahlâk giderse herşey gider.. Dünyâ değersizleştikçe sen de değersizleşirsin, çorak çöllere döner kavrulursun..

Ol Oğul Ol,
Açık sözlü ol, açık konuş, dürüst ol. Kolay anlaşılır kelimeler seç, güzel konuş.. Her gördüğünü gördüm deme, her duyduğunu duydum deme, her bildiğini bildim deme.. İnsanlar nankördür, bencillikleri iyiliklerinden fazladır; kelimelerle oynar, seni faka bastırırlar. Öyle demedim, sen yanlış anladın, ben onu kastetmedim der çıkarlar işin içinden, sonra sen kötü olursun.. Aman oğul, bin kere düşün bir kere konuş, her defâsında dikkatli konuş, seni dinleyenlerde saygınlık uyandıracak biçimde konuş..

Sakın Oğul Sakın,
Şu üç kişiden köşe bucak sakın: kullandığı kavramların ne anlama geldiğini kemâliyle bilmeyen aydın bozuntuları; içi boş tekerlemelerle, basmakalıp ve çiğ düşüncelerle, görüşlerle siyâsetle uğraşan köşe yazarları ve anadillerini özenti nedeniyle terk edip başka dillerin kelimeleriyle meramlarını anlatmaya çalışan insancıklar.. Her insan yalnızca kendi diliyle merâmını en iyi şekilde anlatır, içi dolu ve anlamlı kelimelerle konuşmalıdır. Böyle yapmıyorlarsa en câhil cühelâdan bile daha tehlikeli hâle gelirler oğul, aman bunlardan iyi sakın..

Ey Oğul,
Sen Türk milletinin bir ferdisin, Türkçe senin anadilindir. Senin dünyâya açılan kapındır. Bırak yeni yetme zibidilerin konuştuğu kelimeleri, Türkçemizin şarkıcı ve manken lehçelerini.. Diline sâhip çık, onu koru kolla.. Bundan sonra küfür bize kelâm sana, argo bize soylu kelimeler sana, gücenmek bize gönül almak sana, suçlamak bize katlanmak sana, âcizlik ve yanılgı bize hoş görmek sana; kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize bağışlamak sana..

Ey Oğul,
Bundan sonra üşengeçlik bize; uyarmak, emek vermek, şekillendirmek sana.. Bak oğul, etrâfındaki insancıklara, kullandıkları kelimelere, deyimlere bak.. Güzel Türkçemiz hızla Türk-İlizce ve Uydurukça hâline geliyor; 'kal geldi', 'çüş falan oldum yâni' vb.. deyimlerle konuşan insancıkların sayısı hızla artıyor..

Düzelt Oğul Düzelt,
Bıkmadan, yılmadan, her defâsında yeni baştan düzelt, uyar insanları, anlat bunları.. Fakat sabırlı ol, söyleyeceklerini bir anda kabûl etmelerini bekleme.. Ama gevşeme oğul, sakın gevşeme.. Sen işi ağırdan alırsan, herşeyi oluruna bırakırsan ne dil kalır ne devlet.. Bak emperyalistlere; nereyi ele geçirecekseler önce dillerini bozuyorlar, birgün çekilip gitseler bile dillerini zorunlu kılıyorlar. Hindistan'da meselâ, İngiliz emperyalizmi çekti gitti ama resmî dilleri hâlâ İngilizce.. İşte oğul işte, yavaş acele et ve diren oğul diren, aslâ pes etme..

Ve şunu ilke edin oğul: dili yaşat ki devlet yaşasın..

alıntıdır
https://paylasimmekani.1forum.biz

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkçemize sahip Çıkalım...
» Can YÜCEL -Yaşasın Cumhuriyet
» Can YÜCEL - Yaşasın Cazın Getirdiği Devrim
» Renklerın dili
» **DuyguLarın DiLi**